جمعه 09 خرداد 1399
تاریخ: 22 مرداد 1390 13:21 نظرات: 0 تعداد امتیاز: 17 Article Rating بازدید: 3885 مرتبه
منطقه مركزي - مركز منطقه اراك
منطقه مركزي - مركز منطقه اراك

همسفر با رگهاي آهنين هم نوا با قلبهاي تپنده

 مركز منطقه اراك
 
امروز نوزدهم مرداد ماه سال 1388 است و دومين روز از سفر من به منطقه مركزي ساعت 30/8 صبح است و من در ساختمان مركز منطقه آماده گفتگو با آقاي مهندس يونس جعفري مدير منطقه مركزي هستم.
شهرستان اراك يكي از شهرستان هاي استان مركزي ايران است كه از دو بخش خنداب و مركزي تشكيل شده، اين شهرستان از شمال به تفرش، از مغرب به همدان و ملاير، از شرق به شهرستان محلات و از جنوب به شهرستان خمين و سربند محدود مي شود، و از نظر وسعت دومين شهرستان استان بعد از ساوه است. شهرستان اراك به لحاظ برخورداري از عوامل آب و هوايي مانند مجاورت با كوير و وجود ارتفاعات داراي نوسانات اقليمي است، بطور كلي تابستان هاي نسبتاً ملايم و زمستان هاي نسبتاً سرد از خصوصيات اقليمي شهرستان اراك است، از مهمترين كوه هاي آن كوه (راسوند) سفيدخاني و هفتاد قله است و وجود كارخانه هاي و صنايع مختلف در محدوده شهرستان اراك از سويي و مركزيت استان از سويي ديگر باعث جذب فعاليت هاي صنعتي و خدماتي در اراك شده است.
مهندس يونس جعفري كه در اولين فرصت با رويي گشاده پذيراي ما بود 58 ساله است و چهل سال سابقه كار در مناطق مختلف شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران را دارد و حدود چهار سال است كه در اين مركز فعاليت مي كند او در مورد منطقه عملياتي كه مديريت آن را بر عهده دارد چنين مي گويد: منطقه مركزي يكي از مناطق يازدهگانه شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران كه وظيفه اداره خطوط متعددي از نفت خام و فرآورده هاي نفتي در محدوده استان هاي لرستان، مركزي، مركزي، همدان، اصفهان و قم را بر عهده دارد كه مجموع خطوط تحت مديريت اين منطقه 1595 كيلومتر است.
عمليات بهره برداري در منطقه مركزي توسط 4 مركز انتقال نفت، 3 مركز فشار شكن و 3 پايانه نفتي انجام مي گيرد و واحدهاي فني و ستادي شامل مكانيك، تعميرات خط، ابزار دقيق، مهندسی خوردگي، تعميرات عمومي، برق، مخابرات، نقليه، انبار تداركات، ايمني و آتش نشاني، امور اداري، روابط عمومي، امور حقوقي، حراست و تداركات و امور مالي تشكيل گرديده كه هريك از اين واحدها به نوبه خود نقش چشم گيري در ارتقاء سطح بهره وري اين منطقه ايفا مي نمايد. منطقه مركزي با تلاش و جديت كاركنان خود اعم از مدير و مسئولين و كليه پرسنل در سال 1381 موفق به اخذ دو گواهينامه ISO9001 و ISO14001 و در سال 1383 نيز موفق به دريافت گواهينامه OHSAS18001 گرديد. مراكز انتقال نفت وظيفه پمپاژ نفت خام و فرآورده هاي نفتي و پايانه ها وظيفه دريافت مواد نفتي از خطوط و ذخيره سازي آن در مخازن مربوط جهت تامين و تحويل به موقع سوخت مورد نياز مردم را بر عهده دارند. فشار شكن ها امر تقليل فشار خطوط با رعايت عوامل زيست محيطي و حفظ كيفيت مواد نفتي را بر عهده دارند. اين مجموعه زير نظر مدير اجرايي منطقه دست به دست هم داده و با عشق و ايماني ستودني و تلاشي شبانه روزي و خستگي ناپذير، چشم به فرداي روشن و اقتدار هميشگي اين مرز و بوم دوخته و رسالت سنگين رساندن نفت خام به پالايشگاه هاي اراك و تهران و همچنين تامين سوخت مصرفي شهرها و روستاهاي استان لرستان، همدان،‌ مركزي و قم را بر عهده دارند.
مهندس جعفري مي گويد: طول خطوط در اين منطقه 1600 كيلومتر است که شامل خط 10ً و 16ً و 26ً و 12ً و 18ً و 24ً است و درمجموع 12% خطوط لوله در كل مناطق كشور را داراست.
مهندس جعفري مي گويد: از نظر فضاي سبز در استان، در رده سوم قرار گرفتيم. در منطقه ما مدرسه فوتبال و كلاس هاي آموزشي مختلف فعال هستند و ما در استان مركزي از نظر ورزشي مقام هاي مختلفي را بدست آورده و در مناطق يازدهگانه از نظر وزشي مقام دوم را دارا هستيم.
مهندس جعفري مي گويد مجموعه اي كه ما در آن كار و زندگي مي كنيم داراي تاريخچه اي چهل ساله و يكي از زيباترين مجموعه هاي استان مركزي است، تعداد پرسنل در اين مركز حدود 257 نفر رسمي و پيماني است و تقريباً ميانگين سني ما متوسط و رو به جوان شدن است. او معتقد است كه نيروهاي جوان همگي با استعداد و توانمند هستند و بعد از مدت كوتاهي كار را بسيار خوب در دست مي گيرند، اما با رفتن قديمي ها و پيشكسوت ها هميشه كمبود تجربه احساس مي شود.
 مهندس جعفري خطاب به جوان هايي كه به تازگي پا در عرصه خدمت در شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران مي گذارند توصيه مي كند که با آگاهي و شناخت نسبت به اهميت كار در اين مجموعه و كسب مهارت از طريق آموزش هاي موجود و استفاده از تجربه پيشكسوتان در اين عرصه وارد شوند. او به سن بازنشستگي نزديك شده و ترك مجموعه اي كه سالها با عشق در آن در كنار همكاراني صميمي خدمت كرده برايش سخت است اما مي گويد از اينكه جوانان كار را در دست مي گيرند و با نيروي تازه به كشور خدمت مي كنند خوشحالم.
 او در پايان گفتگوي خود از تمامي كاركنان و خانواده هاي آنان كه در اين چند سال صميمانه در كنار هم خدمت كردند تشكر مي كند و باز تاكيد مي كند كه بازنشستگي و جدايي از اين مجموعه بسيار سخت است. ساعت 10 صبح را نشان مي دهد و ما براي بازديد از مركز انتقال نفت و تأسيسات شازند راهي مي شويم.

 

کد خبر: 3569
  • منطقه مركزي - مركز منطقه اراك

امتیازدهی به خبر

RSS comment feed نظرات ارسال شده (0)

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.