" />
پنجشنبه 02 اسفند 1397
تاریخ: 04 بهمن 1388 16:05 نظرات: 0 تعداد امتیاز: 13 Article Rating بازدید: 6227 مرتبه
منطقه لرستان - مركز انتقال نفت تنگ فني
منطقه لرستان - مركز انتقال نفت تنگ فني

 

همسفر با رگهاي آهنين هم نوا با قلبهاي تپنده

 مركز انتقال نفت تنگ فني
 
در حمل و نقل و جابجايي نفت خام و فرآورده در پهنه كشور ، نقش تلمبه خانه ها به عنوان موتور به كارگيري خطوط لوله افزايش دهنده بهره وري آنها اهميتي اساس دارد .‌ مهمترين واحد پمپاژ نفت و فرآورده در ميان 175 واحد پمپاژ مواد نفتي در كشور مركز انتقال نفت
 تنگ فني است كه در سمت غربي رشته كوه زاگرس و در حدود 20 كيلومتري جنوب پل دختر قرار گرفته است. ساعت 4 بعدازظهر روز پنجم خرداد ماه 1387 حركتمان را در جاده خرم آباد به سمت انديمشك آغاز كرديم. در اين مسير پر پيچ و خم كه جاده اي ترانزيت هم محسوب
مي شود ، علاوه بر جاذبه هاي خاص طبيعت منطقه كه واقعاً ديدني است ، اثر باستاني پل دختر قرار گرفته كه با مطالعه پيشينه تاريخي آن ،‌كه حكايت از تاريخ گهربار و كهن اين ديار دارد يكبار ديگر به ايراني بودن خود افتخار مي كنم . ساعتي بعد در حالي كه همچنان پيچ و خم جاده را طي مي كنيم محوطه تلمبه خانه در كمركش كوهي خشك خودنمايي ميكند .مديران و كاركنان صنعت نفت آن را استراتژيك ،‌شاهرگ ، بطن قلب ،‌حياتي و با عبارت ديگري مانند اينها توصيف مي كنند . نيروي هوايي عراق با سازماندهي 52 تهاجم هوايي عليه آن در دوران جنگ تحميلي نشان داد كه از اهميت آن به اندازه نفتگران ايراني آگاه است . البته براي مسافران عازم جنوب كه از جاده بين خرم آباد به اهواز مي گذرند و در سرتاسر مسير خود، ‌خطوط لوله منابع بزرگ ذخيره و تأسيسات نفتي بسياري را مي بينند شايد اهميت آنچه در نيمه راه ارتفاعات زاگرس ديده اند آشكار نباشد . مركز انتقال نفت تنگ فني به راستي قلب رساننده خوراك نفت خام به چند پالايشگاه نفتي بزرگ كشور و نقطه اصلي ارتباط مناطق نفت خيز جنوب با واحد هاي تصفه و مناطق مصرف است .
دراين محوطه چند هزار متري در كمركش دامنه هاي جنوبي زاگرس نفت خام و فراورده هاي نفتي آنقدر انرژي حركتي ميگيرند تا از فراز رشته كوه زاگرس گذشته به فلات ايران وارد شوند.
بهروز فردوسي رئيس جوان اين مركز انقال نفت در رشته برق و الكترونيك تحصيل كرده و متولد 1352 است .وي اين مركز را كه در سال 1339 تأسيس شده ، چنين توصف مي كند : تنگه فني از بزرگترين واحدهاي صنعت نفت و مراكز انتقال مواد نفتي درخاورميانه است و از نظر تنوع دستگاهها حجم و ظرفيت انتقال دستگاهها ، تعداد پرسنل و نقشي كه در گردش صنعت كشور بازي ميكند و يك واحد مهم صنعتي ملي به شمار مي آيد و در واقع بطن اصلي خط لوله و نفت جنوب به شمال كشور است .خوراك اصلي 3 پالايشگاه كشور توسط اين مركز انتقال مي يابد و پالايشگاههاي اراك ،‌ تهران و ‌كرمانشاه اساساً از طريق تنگ فني تغذيه مي شوند .به خاطر اهميت اين شاهرگ در جريان يابي سوخت در كشور و تأمين خوراك پالايشگاه ها در دوران جنگ تحميلي 52 حمله مستقيم به آن انجام شد كه از بين آنها دوازده بمباران موثر بر اين واحد صورت گرفت و در جريان اين بمبارانها در اين مركز هجده نفر شهيد شدند .عراق به درستي درك ميكرد اگر تنگ فني از كار بيفتد توليد سوخت در كشور بحراني خواهد شد . در واقع آخرين حمله هوايي عراق به ايران كه پس از پذيرش قطعنامه صورت گرفت به اين مركز انتقال نفت بود .
اساس كار مراكز انتقال نفت بر اين است كه نفت خام استخراج شده در مناطق نفت خيز جنوب به علاوه فرآورده هاي پالايشگاه آبادان يا خريداري شده از خارج از شور را از طريق خطوط لوله اي كه به آن وارد مي شوند درياف كرده و به مراكز انتقال نفت بعد از خودش انتقال مي دهد . مركز انتقال نفت تنگ فني شامل 3 خط ورودي و 5 خط خروجي است كه فردوسي كار آنها را چنين توصيف مي كند : در خطوط ورودي عبارتند از يك خط ورودي ده اينچ و "16 اينچ و "30 اينچ خط لوله "10 و"16 اينچ مختص انتقال فرآورده هاي نفتي هستند كه بنزين ، نفت سفيد ، نفت گاز انتقال مي دهند .اين مواد را مراكز انتقال نفت قبلي به نام بيلويه از فاصله 59 كيلومتري براي ما ارسال مي كند .يك خط لوله "30 اينچ هم داريم كه مختص نفت خام است و از تلمبه خانه سبز آب به فاصله 104 كيلومتري تنگ فني مي آيد . نفت دريافتي توسط توربين ها به سه مركز انتقال نفت ديگر پمپاژ مي شود . خطوط انتقالي هم عبارتند از : خط "14 و""20 اينچ كه انتقال دهنده مواد نفتي ورودي توسط خطوط لوله "10 و" 16 اينچ هستند و فرآورده ها را به مركز انتقال نفت پل باباحسين مي فرستند كه در فاصله 113 كيلومتري تنگ فني واقع است .
خط "30 اينچ هم پس از عبور از مركز انتقال نفت ما به دو خط لوله موازي "26 اينچ تبديلمي شود كه به مركز انتقال نفت آسار در فاصله 35 كيلومتري تنگ فني مي رود . يك انشعاب "16 اينچ نيز داريم كه به سمت مركز انتقال نفت افرينه در فاصله 51 كيلومتري مي رود . و از اين خط هم نفت خام و هم فرآورده به طرف كرمانشاه انتقال مي يابد.
فردوسي در مورد تأسيسات مجموعه اعلام مي كند ، دستگاههاي متنوعي در مركز انتقال نفت وجود دارد . از جنبه توربينها و قدرت آنها ، احتمالاً بزرگترين مركز انتقال كشور هستيم .فشار نفت خام توسط چهار توربين نئوپينيون ساخت ايتاليا با قدرت 6650 اسب بخار و دو توربين نوع سارس با قدرت 4500 اسب بخار افزايش مي يابد.خطوط لوله فرآورده توسط 9 دستگاه الكتروپمپ تغذيه مي شوند .
خط ده اينچ چهار الكتروپمپ و خط "16 اينچ پنج الكتروپمپ را به خود اختصاص داده اند . علاوه بر اين دستگاهها 3 مولد برق اضطراري براي توربينها كار مي كنند .
به گفته فردوسي توسط اين خطوط و دستگاهها در مجموع روزانه 600 هزار بشكه نفت خام و فرآورده انتقال مي يابد و تمامي خطوط به صورت 24 ساعته در حال بهره برداري هستند و توقفي در كار نيست ،‌مگر مشكلي پيش آيد يا در خطوط لوله،‌ نشتي گزارش شود كه مشكلات نيز به سرعت رفع مي شود تا وقفه اي در عمليات انتقال پيدا نشود. پس از پايان جنگ كار بازسازي اين واحد به سرعت شروع شد البته آسيب ديدگي گسترده بود و كار بازسازي بي وقفه ادامه داشت . فردوسي در مورد تجهيزات مركز خود مي گويد معمولا حتي بهترين واحد هاي صنعتي كه به خوبي تجهيز و برنامه ريزي شده اند از كمبودهايي رنج ميبرند يا مي توانند تأسيسات و ابزار و امكانات بيشتري داشته باشند . علاوه بر كمبودهاي فني واحدي كه نه در منطقه دورافتاده كه در فاصله زياد از شهر قرار دارد ، حتماً دچار مشكلات اجتماعي در گروه ،‌محدود كاركنان خود نيز مي شود. هرچند ظاهر آرام سايت تنگ فني و رفتار متين كاركنان آن البته چنين خبري را به ما نمي دهد.
فضاي سبز وسيع آن در كمركش كوهي خشك ، فضا را كاملاً آرام و بي دغدغه نشان مي دهد. رئيس جوان مجموعه كه نسبت به متوسط سن كاركنان ، از مهندسان جوان صنعت نفت محسوب مي شود علت اين آرامش را توضيح مي دهد : حدود 150 نفر در مجموعه ساكن هستند و زندگي مي كنند . پرسنل عملياتي و اداري 50 نفر وحدود 35 منزل سازماني و كارمندي داريم كه البته وسايل رفاهي مثل پزشكي از راه دور مهيا شده اما به هر حال از محيط اجتماعي شهري دور هستيم و امكانات رفاهي بايد بيشتر باشد تا خستگي از تن كاركنان بدر رود.
پيشنهادهايي از قبيل در مورد ايجاد شهرك نفت وجود داشته كه براساس آن شهركي در پل دختر پديد ميايد و خانواده هاي كاركنان 3 تلمبه خانه به آنجا منتقل شوند .اين شهر در وسط 3 مركز انتقال نفت تنگ فني ، افرينه و آسار قرار دارد و به اين ترتيب خيلي از مشكلات كنوني نيز با ايجاد آن حل مي شود .
فردوسي مي گويد : در شرايط فعلي تلاش كرده ايم از طريق ايجاد فضاي سبز ايجاد سرويس هاي مختلف براي انتقال راحت و روزانه كاركنان و خانواده ها به شهرهاي اطراف جهت خريد ، تفريح و تحصيل و ساير امكانات رفاهي از قبيل سينما و تفريحات سالم ديگر روحيه كاركنان را مثل هميشه حفظ كنيم . وقتي پاي صحبت تعدادي از كاركنان تنگ فني مي نشنيم ، صحبتهاي آنها بيشتر در ستايش وظيفه شناسي و رضايت از خدمت در فرايند سوخت رساني به كشور است .آنها مي گويند صداي ريپ زدن ژنراتورها را از فاصله 500 متري تشخيص مي دهند و كاهش قدرت يك توربين را از قبل پيش بيني مي كنند . حتي شنيده شده كه تغيير صداي يك توربين آنها را در خوابگاه هايشان و در ساعاتي كه به اصطلاح خودشان شيفت نيستند از دل خواب بيرون مي كشد. اين حرفها حتي اگر اغراق هم باشد ، بر واقعيت هاي ارزشمندي استوار است كه قابل تحسين است .
 
کد خبر: 982
  • منطقه لرستان - مركز انتقال نفت تنگ فني

امتیازدهی به خبر

RSS comment feed نظرات ارسال شده (0)

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.