ﺳﻪشنبه 21 مرداد 1399

مصاحبه با معاون فنی منطقه شمال درباره جنگ تحمیلی و خودباوری کارشناسان شرکت

  • 19 دی 1391
  • 14:57
  • 6 دیدگاه
  • 22841 بازدید
  • Article Rating
ارسال به تلگرام

مصاحبه با معاون فنی منطقه شمال درباره جنگ تحمیلی و خودباوری کارشناسان شرکت

استمرار تولید نفت و انتقال بدون وقفه فرآورده های آن، علاوه بر اینکه نشانه بصیرت، شجاعت و ولایت پذیری کارکنان نفت است، خودباوری و اعتماد به نفس کارشناسان شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران را نیز تقویت و ترنم زیبای توانستن را به بار نشانده است.

کارکنان بسیجی شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران در حفاظت از تاسيسات، مراکز انتقال نفت و فشار شکن ها، در زمان هشت سال جنگ تحمیلی با جانفشانی های شبانه روزی نگذاشتند که خدشه ای بر انتقال نفت خام و فرآورده های نفتی بوجود بیاید، بطوریکه این شرکت، در جنگ نابرابر 28 شهید تقدیم انقلاب اسلامی نموده است.

شرکت خطوط لوله و مخابرات ایران همانند دیگر شرکت های وزارت نفت، وابستگی شدیدی به نیروهای متخصص خارجی و قطعات و تجهیزات وارداتی داشت، اما در دوران هشت سال جنگ تحمیلی این مشکلات نتوانست به انتقال نفت خام و فرآورده های نفتی جهت مصرف هموطنان عزيز لطمه جدی وارد کند.

«محمد رضا کریمی» معاون فنی منطقه شمال به مناسبت هفته دفاع مقدس در گفت و گویی به نقش جوانمردانه کارکنان این شرکت در هشت سال جنگ تحمیلی اشاره کرد و گفت: با رشادت های کارشناسان در طول جنگ، هیچگاه قطع انتقال فرآورده های نفتی به صورت مداوم و بلند مدت بوجود نیامد.

وی با بیان اینکه اگر از مردم عزیز میهن اسلامی سوال شود که آیا در تامین فرآورده های نفتی در طول هشت سال جنگ با مشکل جدی مواجه بوده اید، به جرات خواهند گفت که این مشکلات زیاد به چشم نیامد، چرا که کارکنان اين شرکت با تمام توان و ایثارگری ها نگذاشته اند انتقال مواد سوختی با تاخیر مواجه شود.

وی با اشاره به اینکه عملیات انتقال و حفاظت از خطوط لوله و انجام ماموریت های فنی در شرکت در زمان جنگ از اهمیت خاصی برخوردار بود، اظهار داشت: با توجه به اینکه نقطه عطف خطوط شمال به جنوب، تلمبه خانه تنگ فنی در منطقه لرستان بوده است، رژیم بعث عراق بیش از 35 بار این مرکز را مورد حمله هوایی و بمباران شدید قرار داد.

وی با اشاره به اینکه «احتیاج، مادر اختراع است» ادامه داد: از آنجایی که وابستگی وزارت نفت به واردات قطعات و تخصص خارجی ها از قبل از انقلاب تا آغاز جنگ زیاد بود، با تدبیر و سعی و تلاش، اعتماد به نفس و خودباوری نیروهای متخصص به بار نشست و عملیات انتقال، خدمات فنی و نگهداری از خطوط و مراکز انتقال و تاسيسات به درستی انجام می شد.

کریمی گفت: متخصصان و کارشناسان خطوط لوله با استفاده از کتابهای راهنما و تجربیاتی که کسب کرده اند، با همفکری و وحدت و با آزمون و خطا و استفاده از قطعات فرسوده، عملیات تعمیرات لازم را بر روی دستگاه ها انجام و آنها را آماده بکار و از توقف تولید و خط جلوگیری می نمودند.

وی گفت: وحدت و یکپارچگی نیروهای اين شرکت در زمان جنگ مثال زدنی بود و با خرد جمعی تعمیرات و نگهداری با همه وابستگی های به خارج که به یکباره قطع شد را به درستی انجام دادند.

وی به خرابکاری های منافقین و انفجار در خطوط لوله و ناتوانی دشمن در مرزهای کشور اشاره کرد و گفت: خطوط لوله شاهرگ حیاتی وزارت نفت در انتقال فرآورده های نفتی و نفت خام است، که بدون وقفه با ایثارگری های کارکنان بسیجی این شرکت شبانه روز و در بدترین شرایط و در طول سال های جنگ تحمیلی فعال بوده است.

وی با بیان اینکه سرمایه شرکت خطوط لوله در زیر زمین و بسیار سنگین است گفت: به طور معمول عمر خطوط لوله در انتقال فرآورده های نفتی 30 سال است، ومع الوصف عمر بعضی از لوله ها و تاسیسات خطوط به لحاظ دقت در نگهداری40 تا 50 سال هم رسیده، که بعضاً خوردگی و فرسودگی ندارند، اما سرمایه اصلی نیروی انسانی ایثارگر و تلاشگر در این شرکت می باشند.

معاون فنی منطقه شمال گفت: در هفته دفاع مقدس باید یاد و خاطره شهدای جنگ تحمیلی را گرامی و به نحو ممکن ارزش های فرهنگی انقلاب و جنگ تحمیلی را به نسل جدید انتقال بدهیم که لازمه تداوم انقلاب است .

وی بیان داشت: امروز نسل جوان باید درک کند و بداند که هر یک از نهادها و دستگاههای اجرایی و آحاد مردم در حیطه وظایف و اقدامات موثری طی هشت سال جنگ تحمیلی داشته اند و همانگونه که امام راحل اشاره فرمودند جنگ تحمیلی عليرغم مصیبتها و خرابیها برکاتی برای ملت هم بهمراه داشت که اعتماد بنفس و خود باوری و تلاش در جهت خودکفائی از جمله این برکات برای خطوط لوله بوده است .

کریمی ادامه داد: امروز به رغم تحریم های شدید در واردات قطعات خارجی وابستگی وجود ندارد و عملیات انتقال و تعمیرات تخصصی پیشرفته توسط کارشناسان مجرب و با تجیهزات و امکانات داخلی انجام میشود.

کریمی یاد آور شد: کشور اسلامی ما در روند پیشرفت و تعالی خود در آینده صحبت های بسیاری برای دنیا خواهد داشت که میسر نخواهد شد مگر با حفظ ارزشهای، توجه به جوانها و فراهم آوردن زمینه های اقتصادی مناسب.

 

امتیاز به خبر :